Sú šperky dobrá investícia?

Investícia do zlata, diamantov a striebra môže predstavovať zaujímavú návratnosť. Veľa začínajúcich investorov sa na nich však popálilo. Prečo? Odpoveď na túto, ako aj na mnohé ďalšie otázky nájdete v našom článku.


Investícia do zlata


   58 % je používané číslo hlavne pri zlate. 

K čomu ho presnejšie priradiť?   

58 % je minimálny obsah zlata, ktorý by mal zlatý šperk obsahovať, ak ho chcete považovať za investíciu.

V bežnej reči sa skôr než s číslom 58 stretnete s číslom 14, nasledovaným slovíčkom “karátov”.

Presne toľko ich zlato s 58% obsahom tohto drahého kovu má. 

RADA ODBORNÍKA: 14 karátov je spodná hranica, pod ktorú pri nesmiete ísť inač investícia do zlata stráca význam.

Na investovanie sú najvhodnejšie 18-karátové zlaté šperky, s puncovým označením 750.   

No prečo sa uspokojiť so 14-karátovým zlatom, keď to 24-karátové má rýdzosť 99,9 %? Nuž preto, že tak čisté zlato len ťažko, použiť pri tvorbe šperkov.

24-karátové zlato je veľmi mäkké a pri pravidelnom nosení by sa ľahko poškodilo.

Preto takéto kúsky na pultoch zlatníctiev nenájdete. Jednuduchým príkladom sú zlaté prstene, ktoré pri takejto vysokej rýdzosti ľahko zmenia svoj tvar na “vajce”.

Stačí silnejšie pritlačiť na kľučku pri otváraní dverí. Preto, či sa nám to páči, alebo nie, prímesy sú kľúčovou zložkou zlatých šperkov.

Možno si kladiete otázku: “Ak je v zlate iba 58 % zlata, čo je potom zbytok?” Ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. A pri zlatých šperkoch to platí dvojnásobne.  

42 % zlatých šperkov tvorí meď, striebro, zinok či nikel. Na prvý pohľad ich nerozoznáte, no cena takéhoto investičného zlata je razom nižšia. 

Našťastie existuje spravodlivosť, takže sa nemusíte báť, že v klenotníctve kúpite mačku vo vreci. Predavačka vám nemôže motať medové fúzy popod nos, ani keby chcela.

O tom, či hovorí pravdu, sa ľahko presvedčíte sami. 
 

Stačí sa pozrieť na zadnú stranu alebo zapínanie šperku. Na základe Puncového úradu SR tam musí byť uvedené presné množstvo karátov, ktoré daný šperk obsahuje. Bez tohto označenia šperky nenakupujte.

Najväčší pozor si dajte na pozlátené šperky. Sklamaniu sa vyhnete, keď budete nakupovať vždy od spoľahlivých predajcov.


Luxusné šperky z investičných diamantov


 

Investícia do zlata by nebola kompletná, keby sa v nej netrblietali vzácne diamanty.

 

Drevené šperky, šperky z polodrahokamov či jantárové šperky.

Všetky sú krásne, no o investičnej hodnote nemôže byť ani reč. Zato diamantové šperky si udržujú stabilnú hodnotu, kam až kolektívna pamäť ľudstva siaha. 

 

Ak ľudia chcú investovať do diamantových šperkov často si vyberajú prstene. Pozor ale na to, že diamantový prsteň bez certifikátu je však oveľa menej cenný ako ten s certifikátom.

Ale ani certifikát nie je zárukou bezpečnej investície. Tak sa zdá, že práca investora je len voľbou medzi zlom a menším zlom. Alebo existuje riešenie? 

 

Vyhľadávajte investičné diamanty s medzinárodne uznávanými certifikátmi.

Medzi najznámejšie patria HRD a GIA. Zohľadňujú výbrus, farbu, čistotu a hmotnosť v karátoch. Bez týchto certifikátov by sme sa do väčších investícií ani nepúšťali. Pri menších diamantoch je ale častejšie overenie inými certifikátmi z dôvodu, že tieto známe certifikáty navyšujú cenu diamantu.

Čo pri drobných diamantoch nemusí byť výhodou.

 

Súčasťou GIA certifikátov sú aj ochranné známky. Číslo certifikátu si môžete jednoducho skontrolovať na oficiálnej stránke Gemological Institute of America


Buďte konzervatívny


 

Nesnažte sa za každú cenu vytŕčať z davu.

Pri investovaní do diamantov sa najviac cení skromnosť.
Nakupujte diamanty s tradičným výbrusom a farbou. 

 

Diamanty so zvláštnym tvarom či nezvyčajnou farbou síce majú vyššiu hodnotu, lenže o to ťažšie je ich predať.

Omnoho lepšie urobíte, keď sa namiesto farby či jedinečného výbrusu zameriate na jeho rozmery.

Väčšie diamanty majú vyššiu hodnotu a sú žiadanejšie.

 


Bude 2021 rokom striebra?


 

Investícia do zlata alebo radšej do striebra? Investori sú zajedno.
Investičné striebro má šancu zvalcovať trh.
Popri populárnejšom zlate naň bez výčitiek zabúdame, no ono potichučky silnie. 

 

Gro strieborných šperkov, ktoré možno kúpiť v klenotníctvach, má označenie 925. Znamená to, že je legované meďou, aby bolo pevnejšie. Striebro s rýdzosťou 99,9 % je, rovnako ako zlato, príliš mäkké na bežné nosenie.

Takzvané jemné striebro sa preto mieša s meďou. Meď ale nijako neovplyvňuje farbu striebra.

 

Striebro sa uplatňuje v solárnych investíciách, elektrických autách a v 5G zariadeniach. Vzhľadom k tomu, že tieto oblasti naberajú na sile (solárne panely spotrebujú 18 % všetkého striebra), pôjde hore aj cena striebra. 

 

Na investovanie zostáva iba 40 % všetkého striebra na svete. A ani 100 % nie je dosť. Striebra bolo od staroveku až dodnes vydolovaného pomerne málo.

Nečudo, že v roku 2020 vzrástla cena tohto vzácneho kovu o 47 %. Niektorí investori sa domnievajú, že cena striebra porastie v roku 2021 na 40 dolárov za uncu. Výsledkom sa každopádne necháme prekvapiť.