Rýdzostná tabuľka

ČO SÚ TO PUNCOVÉ ZNAČKY?

Puncová značka je malý symbol, ktorý sa nachádza na vašom šperku z drahého kovu. Informuje vás o rýdzosti a pôvode použitého kovu, o tom, či bol šperk skontrolovaný puncovým alebo iným na výrobcovi a obchodníkovi nezávislým úradom a taktiež o mieste, kde samotná kontrola prebehla. Z pohľadu zlatníkov, dizajnérov a väčších výrobcov sú puncové značky nutným, a tak trochu neestetickým, zlom. Sú síce maličké, ale oko odborníka na vec vzatú ich dokáže odhaliť ihneď. Každopádne sú nevyhnutnou súčasťou šperkov a majú svoj praktický význam – vďaka ním môžete mať kľud na duši, pretože presne viete, z akého kovu váš šperk je, respektíve či značka súhlasí s informáciami, ktoré o materiáli uvádza predajca. Týmto malým symbolom by ste teda mali venovať pozornosť rovnako dôkladne ako kvalite celého šperku.

Rýdzostné značky

Tieto značky majú informačný a orientačný charakter. Ide o číslo označujúce rýdzosť kovu, na ktorom je značka vyrazená. Slovo rýdzosť vychádza z prídavného mena rýdzi, teda čistý, nezmiešaný. Číselný údaj nás informuje o pomernom hmotnostnom obsahu drahého kovu v predmete alebo v zliatine.

Pre 14karátové zlato uvidíte značku najčastejšie vo forme 585, čo znamená, že šperk obsahuje 585/1000 rýdzeho kovu v zliatine, z ktorej je šperk vyrobený. 18karátové zlato potom nájdete pod značkou 750 (750/1000), lebo šperk vyrobený z tejto zliatiny obsahuje vyšší podiel rýdzeho zlata. 24karátové čiže rýdze zlato by ste tým pádom našli pod značkou 999, lebo je tu prítomnosť zliatin naozaj minimálna. Tento materiál sa však pre výrobu šperkov nevyužíva.

Na Slovensku sa využíva aj 9karátové zlato, ktoré klienti poznajú podľa označenia 375/1000. Z toho vyplýva, že pomer zlata v zliatine je 37,5% a zvyšok tvoria prímesi. Striebro nájdete najčastejšie pod označením 925 – všetky naše strieborné šperky sú v tejto rýdzosti. Ide o tzv. sterlingové striebro, teda o klenotnícke striebro, ktoré má v sebe 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšok sú prímesi (väčšinou ide o meď).

Certifikáty originality

K našim objednávkam diamantových šperkov a šperkov z drahokamov pridávamé platné certifikáty pravosti aby ste si mohli byť istý originalitov kameňov.