Symboli v šperkoch

Šperky nemusia byť len doplnkom, ktorý vás zdobí každý deň.


Šperky majú rôzne skryté symboly, ktorými viete vyjadrovať sami seba, svoj názor a postoj.
Pri darovanom srdci alebo štvorlísku si väčšina ľudí vie predstaviť symboliku,
viete ale, čo predstavuje napríklad kruh, trojuholník alebo hamsa?

Ešte pred tým, ako si vyberiete váš vysnívaný šperk zistite aký skrytý význam majú symboly v šperkoch.Srdce - Láska na všetkých úrovniach

Niektorí považujú srdce kvôli jeho tvaru ako dualitu medzi dobrým a zlým. Pôvodne ho používali starovekí maliari, keď znázorňovali brečtanové listy, ktoré symbolizovali večnú lásku.

Mnohí z nás bez lásky nedokážu existovať a nie je krajší a romantickejší spôsobom, ako vyjadriť lásku než darovaným šperkom s týmto symbolom.Hviezda - Správny smer, cesta a motivácia

Symboly hviezdy už od pradávna ukazovali správny smer a motiváciu. Tento symbol ste najčastejšie mohli vidieť pri námorníkoch. 

Používal sa aj na mapách kde štvorcípa hviezda predstavovala štyri svetové strany. Žiarivé hviezdy fascinovali a priťahovali ľudí odjakživa, preto nie je náhodou, že aj slávne osobnosti voláme anglicky "star" čiže hviezda.


Nekonečno - Láska a pevný vzťah, ktorý nikdy neskončí

Nekonečno je jedným z najobľúbenejších symbolov, ktorý vyjadruje nekonečný návrat od konca ku začiatku. Nekonečno je niekedy tiež nazývané uroboros. 

Tento netradičný názov v sebe ukrýva starodávne zobrazenie hada, ktorý požiera svoj vlastný chvost a nemá tak začiatok ani koniec.

Symbol nekonečna, umiestnený na šperkoch, reprezentuje lásku a pevný vzťah, ktorý nikdy neskončí. Symbol nekonečna sa, ale objavil aj v pohrebných knihách v starovekom Egypte. Takže si pod nekonečnom môžete taktiež predstaviť neustálu obnovu kolobehu života.


Trojuholník - Nasmerovanie, sila, symbol rodiny

Trojuholník sa vďaka svojím trom stranám a trom vrcholom, ktoré ho tvoria, spája s číslom tri. Pôvodne má skôr kresťanský význam, pri ktorom symbolizuje Svätú trojicu, ale aj nasmerovanie a silu. 

Ak jeho špička smeruje nadol, stvárňuje ženský princíp (jin), naopak, ak je špičkou nahor vyjadruje plameň, a teda mužský oheň (jang). Prekrytie týchto dvoch trojuholníkov vytvára šesť cípu hviezdu, ktorá je známa ako Dávidova hviezda. 

Tá znamená prelínanie tvorivých a plodivých síl ako aj symbol rodiny. Krásne si to môžeme premietnuť aj v rovine rodiny ako matka, otec a dieťa.Kríž - Premieňa negatívnu energiu a chráni

Kríž má schopnosť vstrebávať negatívnu energiu a premieňať ju na pozitívnu. Z toho dôvodu má ochrannú funkciu pred zlom. 

Tento symbol môžeme tiež pozorovať u mnohých známych osobností, ktoré ho nosia dlhé roky ako talizman, ktorý im našepkáva kľúčové poznanie, že pokora je cesta k úspechu.

Kríž existoval ešte pred tým, ako sa začal viazať ku kresťanstvu. Využíval sa na označenie dôležitých miest.


Hamsa - Symbol ochrany

Hamsa alebo taktiež Ruka Fatimy je symbol a amulet v tvare ľudskej ruky, ktorý vo veľa spoločnostiach behom histórie bol považovaný za znamenie ochrany. Hamsa má ochraňovať proti urieknutiu. 

Preto sa často tento symbol zdobí aj okom na spodnej časti. Tento symbol zároveň reprezentuje ženskosť – podporuje plodnosť a zdravé tehotenstvo.


Strom života - Sila, energia a šťastie

Už odjakživa je strom považovaný za miesto, kde sa konali rôzne obrady, modlitby či meditácie. Strom života je podľa viacerých moderných interpretácií symbolom jednoty a vzájomnej prepojenosti. To je jeho hlavná podstata a význam. 

Šperky s týmto symbolom prinášajú svojmu nositeľovi silu, energiu a prinášajú šťastie.


Štvorlístok - šťastie, láska a financie

Hľadáme ho pri prechádzke parkom aj keď sme dospelí. Presne tak, ako hľadáme šťastie. Podľa legendy má pôvod ešte v biblických časoch, kedy si ho vyhnaná Eva z raja priniesla na Zem so sebou. 

Štvorlístok svojmu nositeľovi prináša šťastie vo všetkých oblastiach života, ale aj lásku, financie. To sa ale dostaví vtedy, keď človek štvorlístok dostane od niekoho darom.

Keď už viete ktorý zo symbolov sa vám najviac hodí, alebo sa najviac hodí ako darček pre vašich najbližších, môžete si vybrať z našej ponuky.Kruh – Dokonalosť, celistvosť a večnosť

Kruh je symbol, v ktorom stále prúdi energia keďže nemá začiatok ani koniec.

Preto stvárňuje dokonalosť, celistvosť a večnosť.

Má ochrannú funkciu a spája sa z hľadiska mužských a ženských princípov zo symbol ženskosti, ženskej energie, ducha a sily.

Preto často vidíme akú obľúbené symboly u žien.

Symbol kruhu sa často spája aj s meditáciou, božskou jednotou a vesmírom.