Diamanty 6 zaujímavých faktov. Poznáte ich?

Diamanty patria medzi najobľúbenejšie drahokamy na výrobu šperkov. Neprekonateľná tvrdosť, vzácnosť a charakteristické tvary diamantov ľudí fascinujú už od nepamäti, nečudo teda, že o nich koluje mnoho mýtov, no viaže sa k nim aj veľa zaujímavých faktov. V tomto článku vám predstavíme niekoľko najzaujímavejších. 


Prejdime však na spomínané fakty o diamantoch, ktoré neraz vyrazia dych. 


 1.Diamant a tuha majú rovnaké zloženie 

Znie to neuveriteľne, no je to skutočne tak. Diamant sa po chemickej stránke skladá z uhlíku, teda z rovnakého prvku, z akého sa skladá aj krehká tuha, ktorú nájdeme v ceruzkách. Rozdiel však robí štruktúra, v ktorej sa uhlík nachádza.

Uhlík je v diamante viazaný v špecifickej štruktúre, ktorá má mimoriadne vysokú pevnosť vo všetkých smeroch. Pod vysokú tvrdosť diamantov sa podpisuje najmä ich vznik v niekoľkokilometrových hĺbkach pod povrchom Zeme, za vysokých teplôt a tlaku. 


2.Tvrdý, ale zároveň krehký

To, že diamant je najtvrdšia nerastná surovina, aká sa kedy na Zemi nachádzala, nie je žiadny mýtus, ale čistý fakt. Diamant je tak tvrdý, že jeho povrch je možné poškriabať len ďalším diamantom, žiaden iný nerast to nedokáže.

Avšak, napriek tomu, že diamant je veľmi tvrdý, zároveň je pomerne krehký. Pri 800 stupňoch Celzia ho môžete jednoducho rozbiť kladivom, v tomto ohľade teda nie je nezničiteľný. 


3.Diamant nie je najdrahší 

Ak by sme robili prieskum, aký drahokam ľudia považujú za najdrahší, väčšina respondentov by uviedla práve diamant.

Ten však paradoxne nie je najdrahší, existujú aj drahšie drahokamy – napríklad zafír alebo alexandrit. 


4.Najväčší diamant na svete 

Doposiaľ najväčším nájdeným diamantom sveta je majestátny Cullinan s hmotnosťou 3106 karátov. Objavený bol v 11. storočí v Južnej Afrike, následne bol opracovaný a rozdelený na 96 malých a 9 veľkých diamantov.

Najväčší z týchto diamantov, Cullinan I., má hmotnosť 530,20 karátov a jedná sa o najväčší brúsený diamant na svete. Zasadený je do britských korunovačných klenotov. Pre úplnosť dodáme, že 1 karát je v prepočte 0,2 gramu. 


5.Vyťažiť diamant je extrémne náročné

 

Aby ste mali predstavu, na získanie 1 karátu diamantu, teda 0,2 gramu, je potrebné vyťažiť až 250 ton zeminy.

Diamanty sa naviac zvyčajne nachádzajú hlboko pod zemou, niektoré diamantové bane siahajú aj viac ako 400 metrov pod zemský povrch. 


6.Diamant sa dá vyrobiť v laboratóriu

Hoci by sa mohlo zdať, že plnohodnotný diamant sa nedá umelo vyrobiť, opak je pravdou. Vedci dokážu v laboratóriách pomerne jednoducho vyrobiť umelé diamanty, ktoré majú prakticky identické vlastnosti s prirodzenými diamantmi.

Dokonca aj profesionálni geológovia majú problém rozoznať rozdiely medzi umelo vytvorenými a prirodzenými diamantmi. Veríme, že náš výber faktov o diamantoch vás zaujal a dozvedeli ste sa v ňom niekoľko pútavých informácií. Ak vás fascinuje kombinácia diamantov a šperkov, neváhajte a zavítajte do nášho e-shopu, kde nájdete širokú ponuku nádherných šperkov vyrobených práve z tohto výnimočného drahokamu!